https://www.halilbeycan.com/274.gif

WP Veritabanına Satır Ekleme add_option ve get_option

378
1 sene önce
 0

Herkese merhaba arkadaşlar önceki makalemde Wordpress admin paneline nasıl özel alanlar ekleriz konusunu ele almıştım bu makalem de ise wordpress veritabanına satır ekleme konusunu ele alacağım kullanacağımız kodlar ise add_option ve get _option.

1-add_option ile wordpress veritabanına özel alan (satır) ekleme

İlk olarak add_option ile wordpress veri tabanımızın wp_options (eğer kurulum yaparken tablo ön eki değiştirildiyse sizde farklılık gösterebilir) tablosuna özel alan yani sütun ekleyeceğiz.

add_option kodumuz 4 parametre almaktaydı sonradan bir parametre kaldırıldı ve 3 parametre ile kodumuzu kullanabiliyoruz.

add_option( string $option, mixed $value = '', string|bool $autoload = 'yes' )

Parametrelerden bahsetmeden önce belirtmek istediğim bir şey var baştaki string, mixed ve bool kavramları neleri ifade etmekte

String sadece yazısal bir değer örneğin “ayar_sosyal” olabileceğini mixed karışık bir değer olabileceğini örneğin “ayar1değeri”.

bool ise true false burada kullanımı ise yes no olarak ayarlanmıştır yani evet veya hayır iki şıkkımız var. Şimdi parametrelerimiz ne işe yarıyor onlardan bahsedeyim.

  • $option ayarımızın ismi yani bu ayarın verisini güncellerken ve bu veriyi çekerken kullanacağımız isim.
  • $value ayarımızın değeri yani bu ayardaki veriyi çektiğimizde ekranda alacağımız çıktı.
  • $autoload ise otomatik yüklensin mi yüklenmesin mi.

Evet parametrelerimizi anlattığımı ve sizinde anladığınızı umuyorum o zaman hadi geçelim veri tabanına nasıl sütun özel alan ekleyeceğiz ona bakalım.

Öncelikle veri tabanımızı açalım ve wp_options tablosunun son sayfasına bir göz atalım.

Aşağıda ki resim de de görmüş olduğunuz üzere bizim eklediğimiz bir sütun bulunmamakta.

wordpress add_option ile veri tabanına sütun ekleme wp_options

Hemen aşağıdaki kodu functions.php dosyamıza ekleyelim ve kaydedelim sonrasında önce web sitemizi sonra veri tabanımızı yenileyelim.

add_option( 'ozel_ayar_id', 'ozel_ayar_degeri', '', 'yes' );
wordpress add_option ile veri tabanına sütun ekleme

Aşağıdaki resimde de görmekte olduğunuz üzere sütunumuz wp_options tablosuna gelmiş bulunmakta.

wordpress add_option ile veri tabanına sütunumuz eklendi

2- get_option ile wordpress veritabanına eklemediğimiz özel alan (sütun) daki veriyi çekme

Sıra geldi add_option ile eklediğimiz özel alanı yani sütunu kullanmaya. Bunun içinde get_option kodunu kullanacağız kullanım şeklini aşağıda bulunan kod kutusunda gösterdim.

get_option( 'ozel_ayar_id' );
wordpress veri tabanından veri çağırma

Eğer kodumuzu yukarıda ki şekilde kullanırsak aşağıda ki resim de de görmekte olduğunuz üzere hiç bir şey karşımıza çıkmayacaktır.

wordpress veri tabanından veri çağırma2

Eğer kodumuzda küçük bir değişiklik yapıp başına echo koyarsak sonuç ne olur deneyip görelim.

ozel alan yani sütundaki veriyi çekmiş bulunmaktayız

Evet bu makalemin de sonuna gelmiş bulunuyoruz okuduğunuz için teşekkür ederim sorularınızı ve isteklerinizi yorum yaparak veya iletişim bölümünü kullanarak bana iletebilirsiniz bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Kaynaklar:

https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_option/
https://developer.wordpress.org/reference/functions/get_option/

Yazar
{halilbeycan0@gmail.com}

Merhaba ben Halil Front-end developer ve wordpress tema geliştiricisiyim bilgisayara olan ilgim 10. yaşlarıma dayanmakta. 15-16 yaşlarımda bilgisayar kullanmayı iyice çözdüm ve programlamaya ilgi duymaya başladım ilk olarak visualbasic.net ile kendi çapımda kendim için programlar geliştirdim zamanla web'e ilgi duydum ve internet sitesi kurmak istedim tabi hosting domain bilmediğim için bedavasitem ve wix gibi siteler ile yapmıştım bunu ama sürekli araştıran öğrenen ve kendini geliştiren biri olduğum için kısa süre sonra domain ve hosting'in ne olduğunu öğrendim sonra ilk .com'lu sitemi açtım o sırada wordpress ile tanıştım zaten programlamaya ilgimin olması sayesinde wordpress için tema geliştirmek istedim ve ilk wordpress temamı hazır bir html şablonu wordpress'e entegre ederek hazırlamıştım sonrasında ise html, css ve js öğrenerek kendimi geliştirdim ve şuan müşterilim için front-end development ve wordpress tema geliştirme işleri yapıyorum.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

    Yorum Yapmak İstemezmisiniz.

Bir cevap yazın

Zorunlu Alanlar "*" İle İşaretlenmiştir