https://www.halilbeycan.com/274.gif

Wordpress Tema Yönetim Paneli Yapımı

1.172
9 ay önce
 0

Wordpress Tema Yönetim Paneli Yapımı bir çok framework bulunmakta. Bunların başında gelenler ise Codestar Framework Redux Framework ve OptionTree

Ben Wordpress Tema Yönetim Paneli Yapımı için Codestar Framework üzerinden gideceğim.

Wordpress Tema Yönetim Paneli Yapımı

Codestar Framework Nedir

Codestar Framework Wordpress Tema Yönetim Paneli Yapımı veya Wordpress Eklenti Yönetim Paneli Yapımı için kullanabileceğimiz bir frameworkdur.

Öncelikle Codestar Framework adresine giderek Codestar Framework’u indirelim.

Bir framework kullanırken her daim framework’un döküman sayfasının açık olmasını öneririm. Buraya Tıklayarak Codestar Framework döküman sayfasına ulaşabilirsiniz.

Evet şimdi Codestar Framework’u indirdiysek döküman sayfasını da açtıysak Codestar Framework Tema Entegre için için ilk adımımızı attık demektir.

Codestar Framework Tema Entegre

Şimdi yönetim paneli yapacağımız wordpress temasını ve Codestar Framework döküman sayfasından. Installation sayfası altında ki Using inside Theme alanını açalım.

Wordpress Tema dizinine admin adlı bir klasör oluşturalım. İndirdiğimiz Codestar Framewok Master adlı arşivin içindeki klasörün içindeki dosyaları oluşturduğumuz admin klasörüne atalım.

Ve benim tavsiyem functions.php içinde boşuna karmaşıklık yaratmasın diye panel kodlarımızı bu klasörün için theme-options.php adlı bir dosya oluşturup bunun içine yazmak ve bunu functions.php ye include etmek.

Eğer admin klasörü içine theme-options.php adlı dosyamızı da oluşturduysanız döküman sayfasından aldığımız aşağıdaki kodu biraz değiştirerek functions.php ye ekleyeceğiz

require_once get_theme_file_path() .'/inc/codestar-framework/codestar-framework.php';

Nasıl mı değiştireceğiz siz zahmet etmeyin ben sizin için hazırladım 😀

require_once get_theme_file_path() .'/admin/codestar-framework.php';

Evet bunu yazdık ama ne demiştik tema paneli için yazacağımız kodları theme-options.php dosyasına yazıcağız demiştik demi yani bu kodu kopyalayıp yapıştırın ve codestar-framework yerine theme-options yazın.

require_once get_theme_file_path() .'/admin/theme-options.php';
require_once get_theme_file_path() .'/admin/codestar-framework.php';
require_once get_theme_file_path() .'/admin/theme-options.php';

Ve elimizde yukarıda ki şekilde iki adet include kodumuz oldu şimdi bunları functions.php dosyamızın en sonuna ekleyelim.

Ben wordpress in kendi teması olan Yirmi Ondokuz üzerinden gideceğim.

Bunları yaptıktan sonra wordpress paneline girelim ve araçlar bölümünden Codestar Framewok‘a tıklayalım. Oradan hızlı başlangıç yani Quick Start menüsüne geçelim ve orada ki kodu oluşturduğumuz theme-options.php dosyasına yapıştıralım.

Eklediniz tekrar quick start menüsüne gelin ve biraz aşağı inin How to get option value ? değeri nasıl alırım biz bunu kullanmayacağız neden mi?

Çok uzun çünkü arkadaş nasıl wordpress in kendi fonksiyonu add_option kolaysa bizde bunu öyle yapacağız.

if ( ! function_exists( 'bey_get_option' ) ) {
 function bey_get_option( $option = '', $default = null ) {
  $options = get_option( 'bey-option' ); 
  return ( isset( $options[$option] ) ) ? $options[$option] : $default;
 }
}

Yukarıda ki fonksiyonumuzu theme-options.php dosyamızın en sonuna kapanış php etiketinden hemen önüne ekleyelim. artık değerlerimizi şu şekilde çağıracağız.

Örnek: bey_get_option(“headerkodalani”);

Bunlarıda yaptıysak tekrar wordpress paneline dönelim en altta çıkan My Framework menüsüne geçelim.

Evet panelimiz geldi şimdilik burada bırakıyorum ilerleyen zamanlarda burada ki alanları isimleri menüleri butonları nasıl değiştireceğiz onları tek tek anlatacağım.

Yani öyle üstü kapalı geçmek yok ve her zaman dediğim gibi merak ettikleriniz yapamadığınız yerler var ise yorumlarda belirtin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım selametle.

Ders 2

Yazar
{halilbeycan0@gmail.com}

Merhaba ben Halil Front-end developer ve wordpress tema geliştiricisiyim bilgisayara olan ilgim 10. yaşlarıma dayanmakta. 15-16 yaşlarımda bilgisayar kullanmayı iyice çözdüm ve programlamaya ilgi duymaya başladım ilk olarak visualbasic.net ile kendi çapımda kendim için programlar geliştirdim zamanla web'e ilgi duydum ve internet sitesi kurmak istedim tabi hosting domain bilmediğim için bedavasitem ve wix gibi siteler ile yapmıştım bunu ama sürekli araştıran öğrenen ve kendini geliştiren biri olduğum için kısa süre sonra domain ve hosting'in ne olduğunu öğrendim sonra ilk .com'lu sitemi açtım o sırada wordpress ile tanıştım zaten programlamaya ilgimin olması sayesinde wordpress için tema geliştirmek istedim ve ilk wordpress temamı hazır bir html şablonu wordpress'e entegre ederek hazırlamıştım sonrasında ise html, css ve js öğrenerek kendimi geliştirdim ve şuan müşterilim için front-end development ve wordpress tema geliştirme işleri yapıyorum.

Yorumlar (Toplam 2 Yorum)

 1. Profil Resim Yok
  ajiba

  Tema düzenlerken karşılaştığım bir sorun hakkında r10 da sorumu cevapladığınızda denk gelip sitenizi ziyaret ettim. Güzel paylaşımlar yapıyorsunuz, teşekkürler 🙂

  • Ben teşekkür ederim değerli yorumunuz için

  Bir cevap yazın

  Zorunlu Alanlar "*" İle İşaretlenmiştir