https://www.halilbeycan.com/274.gif

Wordpress Listeleme Döngüleri Ve Fonksiyonları

474
10 ay önce
 0

Selamlar millet bu makalemde Wordpress Listeleme Döngüleri Ve Fonksiyonları ni ele alacağız. Bu arada yeni yayınladığım Wordpress Blog Temasına göz atmak ister misin?

Eğer merak ettiğiniz diğer listeleme türleri var ise yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Bu arada genel olarak kullanımını anlatmıyorum sadece wordpress de bulunan genel listeleme fonksiyonlarını paylaşıyorum.

Wordpress Listeleme Döngüleri Ve Fonksiyonları

Bu makalede Wordpress yazıları listeleme yazarları listeleme kategorileri listeleme etiketleri listelememize yarayan fonksiyonlardan bahsedeceğim.

Kısır Döngü (have_post the_post)

Wordpress de genel listeleme döngüsüdür son yazıları listeler.

Kullanım Alanları

 • Son Yazıları Listelerken
 • category.php sayfasında
 • tag.php sayfasında
 • author.php sayfasında
 • search.php sayfasında
 • attachment.php sayfasında
 • archive.php sayfasında

Tabi ki daha başka yerlerde kullanabilirsiniz genel olarak kullanıldığı yerler buraları.

Döngümüz

<?php if ( have_posts() ) : while ( have_posts() ) : the_post(); ?>

Fonksiyonu ile başlar.

<?php endwhile; else : ?>
<p><?php esc_html_e( 'Sorry, no posts matched your criteria.' ); ?></p>
<?php endif; ?>

Fonksiyonu ile biter burada endwhile; else den sonraki bölüm eğer bir içerik yok ise gözükecek bölümdür.

Bu iki kodun arasında ise yazılarımızı listeler’iz peki yazılarımızı listelerken yardım alacağımız fonksiyonlar hangileridir.

the_title() Fonksiyonu

the_title() fonksiyonu yazımızın başlığını almamıza yarar. Aldığı parametreleri bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

the_permalink() Fonksiyonu

the_permalink() fonksiyonu ise yazımızın url adresini almamıza yarar. Aldığı parametreleri bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

the_post_thumbnail() Fonksiyonu

the_post_thumbnail() fonksiyonu ile yazımızın öne çıkan görselini çekebiliriz kullanımı ve parametrelerini bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Genel olarak bunları kullanımı bu şekildedir.

<?php if ( have_posts() ) : while ( have_posts() ) : the_post(); ?>
 <?php the_post_thumbnail(); ?>
 <a href="<?php the_permalink(); ?>"><?php the_title(); ?></a>
<?php endwhile; else : ?>
<p><?php esc_html_e( 'Sorry, no posts matched your criteria.' ); ?></p>
<?php endif; ?>

Tabi ki siz bunu html ile şekillendirerek kullanacaksınız.

WP_Query Sorgusu

WP_Query fonksiyonunun kullanım alanı oldukça geniştir ben have_post the_post ile beraber kullanımını sizlere aktaracağım. Geniş kullanımı içine bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

WP_Query fonksiyonu yazıları belirli parametreler ile listelememize olanak sağlar misal belirli bir kategoriye ait yazılar belirli bir etikete sahip yazılar yayınlanmış yazılar beklemede olan yazılar vb.

Mesela aşağıda ki kod ile post_type i post olan yani sayfalar listelenmeyecek mesela siz oraya page yazabilirsiniz veya dizi olarak ikisini de kullanabilirsiniz.

Ve sayfa başına 15 tane yazı gözükecek posts_per_page de bu işe yarıyor post_status ise sadece yayınlanmış yazıları göster anlamına gelmekte.

<?php $args = array(
 'post_type'   => 'post',
 'posts_per_page' => 15,
 'post_status'  => 'publish',
);
$wpost = new WP_Query($args);
if ( $wpost->have_posts() ) :
while ( $wpost->have_posts() ) : $wpost->the_post(); ?>

<?php endwhile; else : ?>
<p><?php esc_html_e( 'Sorry, no posts matched your criteria.' ); ?></p>
<?php endif; ?>

Ben tüm parametreleri anlatmayacağım zaten bir arkadaşımız bu bağlantıda anlatmış bulunmakta öğrenmek isteyenler kullanabilirler.

Şimdi geçelim diğer Wordpress Listeleme Döngüleri Ve Fonksiyonları ne.

wp_list_authors() Fonksiyonu

Adından’da anlaşılacağı üzere yazarları listelememize yardımcı olmakta kullanımı ise oldukça basit sadece <?php wp_list_authors(); ?> olarak kullanarak listeleyebilirsiniz.

Tabi yine diğer fonksiyonlarda olduğu gibi bu fonksiyonunda aldığı belirli parametreler bulunmakta. Bu parametreleri bu bağlantıyı kullanarak öğrenebilirsiniz.

wp_list_comments() Fonksiyonu

Yine aynı şekilde adından anlaşılıyordur zaten bu fonksiyonumuz yorumları listelememize yarıyor yine aynı wp_list_authors() fonksiyonu şeklinde kullanabilirsiniz ve aldığı parametreleri bu adresten öğrenebilirsiniz.

wp_list_categories() Fonksiyonu

Artık aynı kelimeleri kullanmaktan çok sıkıldım ama yine aynı yukarıdaki belirttiğim şekillerde kullanılmakta ve aldığı parametreleri bu adresten öğrenebilirsiniz.

get_tags() Fonksiyonu

Evet bu biraz diğerlerinden farklı gibi duruyor ama yukarıda kilere benzer bir kullanımı bulunmakta sadece bir dizi olarak alıp foreach döngüsü ile bu diziyi yazdırmamız gerekiyor.

Fonksiyonun nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bu makalemde biraz farklı bir yol izledim genelde en inceye kadar anlatmaya çalışırdım ama eğer bir şeyi kolay elde ederseniz değersiz olur veya birini kolayca bulup diğerini bulamazsanız pes edebilirsiniz.

Benim yapmak istediğim size sadece yolu göstermekti kapsamlı şekilde öğrenmek isteyenler zaten buradan ona lazım olan fonksiyonu önce öğrenir sonra onu kapsamlı bir şekilde kullanmayı öğrenir.

Yazar
{halilbeycan0@gmail.com}

Merhaba ben Halil Front-end developer ve wordpress tema geliştiricisiyim bilgisayara olan ilgim 10. yaşlarıma dayanmakta. 15-16 yaşlarımda bilgisayar kullanmayı iyice çözdüm ve programlamaya ilgi duymaya başladım ilk olarak visualbasic.net ile kendi çapımda kendim için programlar geliştirdim zamanla web'e ilgi duydum ve internet sitesi kurmak istedim tabi hosting domain bilmediğim için bedavasitem ve wix gibi siteler ile yapmıştım bunu ama sürekli araştıran öğrenen ve kendini geliştiren biri olduğum için kısa süre sonra domain ve hosting'in ne olduğunu öğrendim sonra ilk .com'lu sitemi açtım o sırada wordpress ile tanıştım zaten programlamaya ilgimin olması sayesinde wordpress için tema geliştirmek istedim ve ilk wordpress temamı hazır bir html şablonu wordpress'e entegre ederek hazırlamıştım sonrasında ise html, css ve js öğrenerek kendimi geliştirdim ve şuan müşterilim için front-end development ve wordpress tema geliştirme işleri yapıyorum.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

  Yorum Yapmak İstemezmisiniz.

Bir cevap yazın

Zorunlu Alanlar "*" İle İşaretlenmiştir