https://www.halilbeycan.com/274.gif

Wordpress Kullanıcı İD’Si Alma 4 Farklı Yöntem

404
9 ay önce
 0

Wordpress Kullanıcı İD’Si Alma adlı makalemde sizlere wordpress’de nasıl geçerli kullanıcının İD’sini alırız 8 farklı şekilde göstereceğim.

Şimdi zaten bilindik curent user fonksiyonu ile alınıyor ama bazen işler değişebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Wordpress Tema Yönetim Paneli Yapımı

mesela kullanıcı adına göre kullanıcı id si almanız gerekebiliyor veya e-posta adresi ile kullanıcı id si almanız gerekebiliyor.

Bende size wordpress’de 8 farklı şekilde nasıl kullanıcı id si alırız onu anlatacağım. Hadi başlayalım.

Mevcut Kullanıcının İD’sini Alma

$user_id = get_current_user_id();

Sadece yukarıda ki kod ile direk mevcut kullanıcının id’sini alabilirsiniz ama aşağıda ki kod ile kullanıcının tüm bilgilerini alabilirsiniz.

Bunun için global bir değişken den ve birde fonksiyondan yararlanacağız.

Evet global $curent_user değişkeni ile beraber wp_get_current_user() fonksiyonunu çağırıyoruz sonra aşağıda ki kod ile kullanıcı adını alıyoruz.

global $current_user;
wp_get_current_user();

Sonra bu fonksiyonumuzu $current_user değişkenine atıyoruz.

$current_user = wp_get_current_user();

Sonrasında ise olay basit $current_user değişkeni içinden id yi alıyoruz aşağıda ki kod ile bunu basitçe yapabilirsiniz.

$current_user->ID

Evet şuan mevcut kullanıcının id’sini aldık gelin şimdi diğer yöntemlere bakalım.

Kullanıcı Adı İle Kullanıcı İD’si Alma

Öncelikle bunun için mevcut kullanıcının kullanıcı adını almamız gerek doğal olarak. Bunun için yukarıda bahsettiğim yöntemi kullanacağız.

Evet global $curent_user değişkeni ile beraber wp_get_current_user() fonksiyonunu çağırıyoruz sonra aşağıda ki kod ile kullanıcı adını alıyoruz.

$user_nicname = $current_user->user_login;

Yukarıda ki kodda giriş yapmış kullanıcının kullanıcı adını aldık şimdi bu kullanıcı adı ile kullanıcı id’sini alalım. Bunun içinde get_user_by() fonksiyonundan yararlanacağız.

$user = get_user_by('login', $user_nicname );
$user_id = $user->ID;

E-posta Adresi İle Kullanıcı İD’si Alma

Aslında yine yukarıda ki mantık ile tamamen aynı diyebiliriz. Yine ilk önce e-posta adresini alacağız.

$user_mail = $current_user->user_email;

Gördüğünüz üzere user_login yerine user_email yazarak kullanıcı mail adresini aldık. Sonra yine get_user_by() fonksiyonu ile bu kez kullanıcı adı yerine e-posta ile kullanıcı id’sini alacağız.

$user = get_user_by('email', $user_mail );
$user_id = $user->ID;

Yukarıda ilk parametre login yerine email yazarak e-posta ile kullanıcı id’sini aldık.

Post İD İle Yazar İD’si Alma

Bu yöntemi kullanabilmek için öncelikle post id sini almamız gerek bunun için global $post değişkeninden yararlanabiliriz. Aşağıda ki kod ile post’id sini alabilirsiniz.

global $post;
$post_id = $post->ID;

Evet şimdi get_post fonksiyonundan yaralanarak post id’si ile yazar id’sini alalım.

$postauthor = get_post( $post_id ); 
echo $postauthor ->post_author; 

Evet gördüğünüz gibi çok kolay bir şekilde kullanıcı id’sine erişebiliyoruz wordpress kolaylıklar ile dolu.

Evet Wordpress Kullanıcı İD’Si Alma adlı makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Eğer merak ettiğiniz bölümler veya benim eksik yazdığım yerler var ise yorumlarda bana bildire bilirsin.

Yazar
{halilbeycan0@gmail.com}

Merhaba ben Halil Front-end developer ve wordpress tema geliştiricisiyim bilgisayara olan ilgim 10. yaşlarıma dayanmakta. 15-16 yaşlarımda bilgisayar kullanmayı iyice çözdüm ve programlamaya ilgi duymaya başladım ilk olarak visualbasic.net ile kendi çapımda kendim için programlar geliştirdim zamanla web'e ilgi duydum ve internet sitesi kurmak istedim tabi hosting domain bilmediğim için bedavasitem ve wix gibi siteler ile yapmıştım bunu ama sürekli araştıran öğrenen ve kendini geliştiren biri olduğum için kısa süre sonra domain ve hosting'in ne olduğunu öğrendim sonra ilk .com'lu sitemi açtım o sırada wordpress ile tanıştım zaten programlamaya ilgimin olması sayesinde wordpress için tema geliştirmek istedim ve ilk wordpress temamı hazır bir html şablonu wordpress'e entegre ederek hazırlamıştım sonrasında ise html, css ve js öğrenerek kendimi geliştirdim ve şuan müşterilim için front-end development ve wordpress tema geliştirme işleri yapıyorum.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

    Yorum Yapmak İstemezmisiniz.

Bir cevap yazın

Zorunlu Alanlar "*" İle İşaretlenmiştir