https://www.halilbeycan.com/274.gif

Wordpress Eklenti Geliştirme Dersleri Serisi | DERS #1

565
11 ay önce
 0

Selam Türkçe kaynak olarak Wordpress Eklenti Geliştirme ile ilgili kaynaklar bulunuyor.

Fakat genel olarak sadece mantığını anlatıp bırakmışlar bu seride örnekler ile farklı tür eklentilerin yapım mantığını ele alacağız.

Bu dersimizde eklenti tanıtma eklentiye panel ekleme gibi giriş bölümlerini ele alacağım hadi başlayalım.

1 – Wordpress Eklenti Geliştirme Dosyalarını Oluşturalım

Wordpress wp-content > plugins klasörüne bir klasörü oluşturalım ve klasöre eklenti adımızı verelim. Örnek olarak “İlk Eklentim” diyebilirsiniz.

Klasörü oluşturduysanız klasör içine “index.php” adında bir PHP dosyası oluşturalım ve içine de aşağıda vereceğim wordpress eklenti tanıtma kodlarını ekleyelim.

<?php
/*
Plugin Name: Eklentinin adı
Plugin URI: Eklentiyi indirme linki veya tanıtım linki
Description: Eklentinin açıklaması ne işe yarıyor ne için kullanılıyor.
Version: v1.0
Author: Eklenti geliştiricisinin adı
Author URI: Eklenti geliştiricisinin linki
License: GNU
*/
?>

Yukarıda ki kodu eklediyseniz wordpress yönetim panelinden eklentiler bölümüne gelerek wordpress eklentimizi kontrol edebiliriz. Çıkan sonuç aşağıda ki resimde ki gibi olacaktır.

Wordpress Eklenti Geliştirme Dersleri Serisi Ders 1 Eklenti Tanıtma

2 – Eklentiye Yönetim Paneli Ekleyelim

Aşağıdaki kodu kapanış php etiketinden önce ekleyin.

add_action('admin_menu', 'ilk_eklentim');
function ilk_eklentim(){
 add_menu_page('İlk eklentim','İlk eklentim', 'manage_options', 'ilk-eklentim', 'ilk_eklentim_panel','dashicons-welcome-learn-more');
}

Şimdi biraz yukarıdaki kodu anlatayım bildiğiniz gibi wordpress’te çoğu işler kancalama ile olur ilk satırda add_action ile ilk_eklentim fonksiyonunu admin_menu ye kancaladık.

Sonrasında ilk_eklentim fonksiyonlarını yazıyorum ve add_menu_page diyerek menu sayfamız için parametreleri giriyoruz.

 add_menu_page('sayfa başlığımız','menünde görünecek isim', 'burası menünün konumu manage_options idealdir', 'burası sayfamızın url i', 'burasıda biraz sonra panel kodlarımızı yazacağımız fonksiyon ismi','burasıda ikon buraya ister wordpress dash iconlardan istersenizde kendi icon adresinizi yazarak kullanabilirsiniz');

Daha anlaşılır olması açışında 1. bu 2. bu demek yerine parametrelerin ne işe yaradığını yazdım bunların sırasını bozmayın yoksa hatalar alırsınız daha detaylı bilgi için.

add_menu_page fonksiyon sayfasını kullanabilirsiniz. Wordpress dash iconlara ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Evet yeterince anlattığımı düşünüyorum şimdi gelin panelimizi kodlayalım. panel için fonksiyonumuz ne idi. Evet doğru bildiniz “ilk_eklentim_panel” di fonksiyonumuzun ismi.

function ilk_eklentim_panel(){

}

Eveeet yukarıdaki şekilde panel fonksiyonumuz açtık eğer açtıysak html alanlarımızı yazabilmemiz için öncelikle php yi kapatıp html’den sonra açmalıyız.

function ilk_eklentim_panel(){
?>
<h1>İlk Eklentim Ayarları</h1>
<?php
}

Eğer php fonksiyonu yazmamız gerekecek ise tekrar php tagı açarak yahut “function ilk_eklentim_panel(){” altına yazarak veya da 😀 “<?php” sonra yazarak kullanabiliriz tabi bağzılarını mecbur html içinde kullanacağız.

Şimdi eklentimizin son haline bakalım.

Wordpress Eklenti Geliştirme Dersleri Serisi Ders 1 Eklenti Paneli

İlk eklentim’e tıkladığınız zaman böyle bir sayfa ile karşılaşacaksınız .

Bir sonraki makalemde buraya ayar bölümü ve ayar bölümünü veritabanı’na kaydedip site için’de nasıl kullanacağız onu anlatacağım.

Bu arada anlamadığınız ve merak ettiğin yerler var ise çekinmeyin boşuna yorum bölümü koymadım ben .

Yazar
{halilbeycan0@gmail.com}

Merhaba ben Halil Front-end developer ve wordpress tema geliştiricisiyim bilgisayara olan ilgim 10. yaşlarıma dayanmakta. 15-16 yaşlarımda bilgisayar kullanmayı iyice çözdüm ve programlamaya ilgi duymaya başladım ilk olarak visualbasic.net ile kendi çapımda kendim için programlar geliştirdim zamanla web'e ilgi duydum ve internet sitesi kurmak istedim tabi hosting domain bilmediğim için bedavasitem ve wix gibi siteler ile yapmıştım bunu ama sürekli araştıran öğrenen ve kendini geliştiren biri olduğum için kısa süre sonra domain ve hosting'in ne olduğunu öğrendim sonra ilk .com'lu sitemi açtım o sırada wordpress ile tanıştım zaten programlamaya ilgimin olması sayesinde wordpress için tema geliştirmek istedim ve ilk wordpress temamı hazır bir html şablonu wordpress'e entegre ederek hazırlamıştım sonrasında ise html, css ve js öğrenerek kendimi geliştirdim ve şuan müşterilim için front-end development ve wordpress tema geliştirme işleri yapıyorum.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

    Yorum Yapmak İstemezmisiniz.

Bir cevap yazın

Zorunlu Alanlar "*" İle İşaretlenmiştir