https://www.halilbeycan.com/274.gif

HTML5 Type Özniteliği (Attribute) Nedir?

256
8 ay önce
 0

Merhaba arkadaşlar uzun bir aranın ardından bu makalem HTML5 Type Özniteliği (Attribute) Nedir? bundan bahsedeceğim.

İlginizi Çekebilir: HTML5 İzin Verilen Attribute Değerleri a Etiketi

HTML5 Type Özniteliği (Attribute) Nedir

HTML5 Type Özniteliği (Attribute) Nedir?

Type özniteliği html elemanının türünü belirler misal form içinde kullanılırken yazı mı yoksa numaramı veya onay kutusu mu veyahut açılır menü mü?

Bunları Type özniteliği ile belirtiriz.

Type Özniteliği Hani Etiketlerde Kullanılır

 • <a>
 • <button>
 • <embed>
 • <input>
 • <link>
 • <menu>
 • <object>
 • <script>
 • <style>
 • <source>

Evet yukarıda belirttiğim etiketlerde type özniteliğini kullabilirsiniz. Peki HTML5 Type Özniteliği adlı konumuzu dahada detaylandırırsak iyi olur gibi. bunlarda type özniteliği hangi değerleri almakta.

<a> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<a> etiketi için sadece medya türünü belirtmek için kullanılıyor ki bunlar yani medya türleri çok olduğu için ben size nereden bakabileceğinizi söylüyorum buraya tıklayarak medya türlerini inceleyebilirsiniz.

<button> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<button> etiketi type niteliği olarak 3 tane değer almakta. Bunlar button|submit|reset peki bunlar ne işe yarıyorlar.

button: Buton sadece bir butondur tıklanabilir bir buton.

submit: Buton bir gönderim butonudur form lar için kullanılır.

reset: Buton bir sıfırlama butonudur yine formlar için kullanılır ve kullanıldığında formdaki tüm verileri varsayılan olarak sıfırlar.

<embed> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<embed> etiketi için sadece medya türünü belirtmek için kullanılıyor ki bunlar yani medya türleri çok olduğu için ben size nereden bakabileceğinizi söylüyorum buraya tıklayarak medya türlerini inceleyebilirsiniz.

<input> Etiketi İçin Type Nitelikleri

İnput etiketi bir veri girişi etiket olduğu için aldığı değerler bir hayli fazla ki aldığı değerlerin bile kayda değer açıklamaları var bu yüzden ayrı bir makale olarak ele alacağım.

<link> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<link> etiketi için sadece medya türünü belirtmek için kullanılıyor ki bunlar yani medya türleri çok olduğu için ben size nereden bakabileceğinizi söylüyorum buraya tıklayarak medya türlerini inceleyebilirsiniz.

<menu> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<menu> etiketi type niteliği olarak 3 tane değer almakta. Bunlar list|context|toolbar peki bunlar ne işe yarıyorlar.

list: Varsayılan. Bir liste menüsü belirtir. Kullanıcının gerçekleştirebileceği veya etkinleştirebileceği komutların listesi (li öğeleri)

context: Bir bağlam menüsü belirtir. Kullanıcı komutlarla etkileşime girmeden önce menü etkinleştirilmelidir

toolbar: Bir araç çubuğu menüsü belirtir. Etkin komutlar, kullanıcının komutlarla hemen etkileşime girmesini sağlar

<object> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<object> etiketi için sadece medya türünü belirtmek için kullanılıyor ki bunlar yani medya türleri çok olduğu için ben size nereden bakabileceğinizi söylüyorum buraya tıklayarak medya türlerini inceleyebilirsiniz.

<script> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<script> etiketi için sadece medya türünü belirtmek için kullanılıyor ki bunlar yani medya türleri çok olduğu için ben size nereden bakabileceğinizi söylüyorum buraya tıklayarak medya türlerini inceleyebilirsiniz.

<style> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<style> etiketi için sadece medya türünü belirtmek için kullanılıyor ki bunlar yani medya türleri çok olduğu için ben size nereden bakabileceğinizi söylüyorum buraya tıklayarak medya türlerini inceleyebilirsiniz.

<source> Etiketi İçin Type Nitelikleri

<source> etiketi için sadece medya türünü belirtmek için kullanılıyor ki bunlar yani medya türleri çok olduğu için ben size nereden bakabileceğinizi söylüyorum buraya tıklayarak medya türlerini inceleyebilirsiniz.

Yazar
{halilbeycan0@gmail.com}

Merhaba ben Halil Front-end developer ve wordpress tema geliştiricisiyim bilgisayara olan ilgim 10. yaşlarıma dayanmakta. 15-16 yaşlarımda bilgisayar kullanmayı iyice çözdüm ve programlamaya ilgi duymaya başladım ilk olarak visualbasic.net ile kendi çapımda kendim için programlar geliştirdim zamanla web'e ilgi duydum ve internet sitesi kurmak istedim tabi hosting domain bilmediğim için bedavasitem ve wix gibi siteler ile yapmıştım bunu ama sürekli araştıran öğrenen ve kendini geliştiren biri olduğum için kısa süre sonra domain ve hosting'in ne olduğunu öğrendim sonra ilk .com'lu sitemi açtım o sırada wordpress ile tanıştım zaten programlamaya ilgimin olması sayesinde wordpress için tema geliştirmek istedim ve ilk wordpress temamı hazır bir html şablonu wordpress'e entegre ederek hazırlamıştım sonrasında ise html, css ve js öğrenerek kendimi geliştirdim ve şuan müşterilim için front-end development ve wordpress tema geliştirme işleri yapıyorum.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

  Yorum Yapmak İstemezmisiniz.

Bir cevap yazın

Zorunlu Alanlar "*" İle İşaretlenmiştir