https://www.halilbeycan.com/274.gif

HTML5 Media Özniteliği (Attribute) Nedir?

420
9 ay önce
 0

Herkese selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere elimden geldiğince HTML5 Media Özniteliği (Attribute) Nedir? Ondan bahsedeceğim.

İlginizi Çekebilir: HTML5 İzin Verilen Attribute Değerleri a Etiketi

HTML5 Media Özniteliği (Attribute) Nedir

HTML5 Media Özniteliği (Attribute) Nedir?

Media Özniteliği (Attribute) kullanıldığı etiketin hangi cihaz için platform için optimize edildiğini belirtir örnek olarak iphone gibi, konuşma basılı tutma vb. Media özniteliği birden fazla değer kabul edebilir.

Peki W3C standartlarına göre Media Özniteliği (Attribute) hangi HTML5 etiketleri için kullanılmalıdır yani izin verilen kullanım hangi etiketler için geçerlidir.

  • <a>
  • <area>
  • <link>
  • <source>
  • <style>

Yukarı da belirttiğim HTML5 etiketlerinde Media Özniteliği (Attribute) Kullanabilirsiniz. Ama diğer etiketlerde kullanmanız W3C standartlarına aykırı olacaktır yani kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Peki Media Özniteliği (Attribute) hangi değerleri almaktadır gelin onlara da bir göz atalım.

HTML5 Media Özniteliği (Attribute) Aldığı Değerler

width

Hedeflenen görüntüleme alanının genişliğini belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: media = “ekran ve (minimum genişlik: 500 piksel)”

height

Hedeflenen görüntüleme alanının yüksekliğini belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: medya = “ekran ve (maks. Yükseklik: 700 piksel)”

device-width

Hedef ekranın / kağıdın genişliğini belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: media = “ekran ve (cihaz genişliği: 500 piksel)”

device-width

Hedef ekranın / kağıdın yüksekliğini belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: medya = “ekran ve (cihaz yüksekliği: 500 piksel)”

orientation

Hedef ekranın / kağıdın yönünü belirtir. Olası değerler: “portre” veya “manzara” Örnek: media = “tümü ve (yön: manzara)”

aspect-ratio

Hedeflenen görüntüleme alanının genişlik / yükseklik oranını belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: medya = “ekran ve (en boy oranı: 16/9)”

device-aspect-ratio

Hedef ekranın / kağıdın aygıt genişliği / aygıt yüksekliği oranını belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: medya = “ekran ve (en boy oranı: 16/9)”

color

Hedef ekranın renk başına bitini belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: media = “ekran ve (renk: 3)”

color-index

Hedef ekranın işleyebileceği renk sayısını belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: media = “ekran ve (dk. Renk dizini: 256)”

monochrome

Tek renkli bir çerçeve arabelleğindeki piksel başına bit sayısını belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: medya = “ekran ve (tek renkli: 2)”

resolution

Hedef ekranın / kağıdın piksel yoğunluğunu (dpi veya dpcm) belirtir. “min-” ve “max-” önekleri kullanılabilir. Örnek: media = “baskı ve (çözünürlük: 300dpi)”

scan

TV ekranının tarama yöntemini belirtir. Olası değerler “aşamalı” ve “taramalı” dır. Örnek: media = “tv ve (tarama: taramalı)”

grid

Çıkış cihazının ızgara mı yoksa bitmap mi olduğunu belirtir. Olası değerler ızgara için “1”, aksi takdirde “0” dır. Örnek: media = “avuçiçi ve (ızgara: 1)”

Evet media özniteliğinin (Attribute) hangi değerleri aldığını öğrendik eğer merak ettiğiniz yerler var ise yorumlarda bana iletebilirsiniz bir sonra ki makalemde görüşmek dileğiyle.

Yazar
{halilbeycan0@gmail.com}

Merhaba ben Halil Front-end developer ve wordpress tema geliştiricisiyim bilgisayara olan ilgim 10. yaşlarıma dayanmakta. 15-16 yaşlarımda bilgisayar kullanmayı iyice çözdüm ve programlamaya ilgi duymaya başladım ilk olarak visualbasic.net ile kendi çapımda kendim için programlar geliştirdim zamanla web'e ilgi duydum ve internet sitesi kurmak istedim tabi hosting domain bilmediğim için bedavasitem ve wix gibi siteler ile yapmıştım bunu ama sürekli araştıran öğrenen ve kendini geliştiren biri olduğum için kısa süre sonra domain ve hosting'in ne olduğunu öğrendim sonra ilk .com'lu sitemi açtım o sırada wordpress ile tanıştım zaten programlamaya ilgimin olması sayesinde wordpress için tema geliştirmek istedim ve ilk wordpress temamı hazır bir html şablonu wordpress'e entegre ederek hazırlamıştım sonrasında ise html, css ve js öğrenerek kendimi geliştirdim ve şuan müşterilim için front-end development ve wordpress tema geliştirme işleri yapıyorum.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

    Yorum Yapmak İstemezmisiniz.

Bir cevap yazın

Zorunlu Alanlar "*" İle İşaretlenmiştir